Fotografia motoryzacyjna
Jakie są rodzaje fotografii motoryzacyjnej? Jaki sprzęt fotograficzny zastosować? Gdzie fotografować? Jak przygotować zdjęcie motoryzacyjne do publikacji? Na wszystkie te pytania poznasz odpowiedź podczas dwudniowego warsztatu motoryzacyjnego, na którym samodzielnie przejdziesz przez cały proces wytwórczy
dla kogo ten warsztat?
Dla wszystkich miłośników i entuzjastów motoryzacji, którzy mają dodatkowo zacięcie fotograficzne i chcieliby uczynić swoje prace jeszcze lepszymi. Na warsztacie omówimy wiele zasad, które rządzą w tej dziedzinie fotografii i sama ich znajomość może sprawić, że Twoje fotografie pojazdów staną się bardziej interesujące. Pokażę Ci też kilka prostych trików, by osiągnąć ciekawe efekty. Drugi dzień warsztatów przeznaczony jest na poznanie technik obróbki fotografii motoryzacyjnej.
Co odróżnia go od innych ofert?
To, co wyróżnia ten warsztat od innych kursów dostępnych na rynku to przede wszystkim kompleksowe podejście – nie tylko fotografujemy, ale również zajmujemy się postprodukcją.
Dwa efektywnie wykorzystane dni
Na warsztacie pracujemy w małych grupach by zapewnić komfort i efektywność szkolenia. Czas spędzamy nie tylko w plenerze, ale i na sali wykładowej podczas demonstracji technik postprodukcji.
Program warsztatu
trochę teorii, dużo praktyki
- Wprowadzenie
- Rodzaje fotografii motoryzacyjnej
- Ogniskowa aparatu a bryła samochodu
- Przygotowanie aparatu do sesji
- Jak zapanować nad odbiciami?
- Tips&tricks przy fotografii aut
Obróbka fotografii i nie tylko
- Krótko o prawach autorskich
- Wstęp do obróbki
- Praca z warstwami - stacking
- Techniki retuszu
- Tips&tricks
- Publikacja prac w internecie i wydruki
Co muszę zabrać ze sobą?
- aparat fotograficzny – powinien mieć możliwość manualnego ustawienia parametrów ekspozycji, takich jak czułość (ISO), czas ekspozycji i przysłona. Powinien być też wyposażony w tak zwaną gorącą stopkę, która umożliwi podłączenie wyzwalacza lamp błyskowych. Odpowiednie będą wszelkiego rodzaju lustrzanki dostępne na rynku (nawet te amatorskie – będziesz zaskoczony możliwościami swojego aparatu przy wykorzystaniu studyjnego światła błyskowego), tzw. bezlusterkowce, jak i zaawansowane aparaty kompaktowe. Nie sprawdzi się niestety aparat wbudowany w smartphone
- obiektyw – w przypadku aparatów wyposażonych w system wymiennej optyki wskazanym będzie użycie obiektywów uniwersalnych typu zoom, bądź stałoogniskowych. Będziemy fotografować względnie duży obiekt, jakim jest samochód – zalecane ogniskowe to 35mm, 40mm, 50mm. Obiektywy szerokokątne (poniżej 30mm) oraz i teleobiektywy (powyżej 135mm) mogą być przydatne w niektórych sytuacjach, ale nie jest to element obowiązkowy w torbie/plecaku.
- notebook – drugi dzień warsztatów to praca nad zdjęciami, które wykonywaliśmy w pierwszym dniu. Przyda się zatem komputer przenośny z przyzwoitą matrycą i minimum 8GB pamięci operacyjnej (komfort pracy)
- tablet graficzny – pozycja nieobowiązkowa, ale znacząco ułatwiająca postprodukcję zdjęć. Producenci tego typu sprzętu zazwyczaj oznaczają rozmiar urządzenia stosując nomenklaturę znaną z oznaczeń ubrań – S, M, L itp. Do retuszu nadają się przede wszystkim urządzenia w rozmiarze S i ewentualnie M.
A co z oprogramowaniem?
Do postprodukcji odpowiedni będzie praktycznie każdy program graficzny umożliwiający pracę na tzw. warstwach i oferujący narzędzia korekcyjne typu stempel. Ze względu na popularność zalecanym jest wykorzystanie oprogramowania Adobe – Lightroom oraz Photoshop. Producent oferuje obydwa produkty w planie fotograficznym (bezpłatna wersja próbna na okres 7 dni bądź w abonamencie 12,29 EUR/miesiąc – sprawdź)